TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Yurt içi piyasalarda gözler TCMB'nin faiz kararına çevrildi

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın "şahin" adımlarının sonuna yaklaşılmış olabileceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla pozitif bir seyir izlerken, bugün gözler, yurt içinde TCMB'nin para politikası kararlarına çevrildi.
TCMB - Piyasa - Ekonomi
TCMB - Piyasa - Ekonomi
Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "şahin" adımlarının sonuna yaklaşılmış olabileceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla pozitif bir seyir izlerken, bugün gözler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi.

Fed'in "şahin" politikalarına ne zaman son vereceğine yönelik soru işaretleri yarın Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'ndaki konuşması öncesi varlığını korusa da dün açıklanan veriler piyasalarda risk iştahını destekledi.

Makroekonomik veri tarafında da ABD'de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7,31 ile Aralık 2000'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Mortgage başvuruları ise yüksek faiz ortamı ve satın alma gücündeki aşınma nedeniyle Nisan 1995'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta aylık 2 puan düşerek piyasa beklentilerinin altında kalırken, hizmet sektörü verisi 51 ile 6 ayın en düşük değerini aldı.

Ülkede yeni konut satışları ise temmuzda aylık bazda yüzde 4,4 artışla 714 bine çıkarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD'de hükümet tarafından açıklanan bir rapora göre, mart ayına kadar olan istihdam rakamlarında 300 bin kişilik aşağı yönlü revize yapılabileceği belirtildi.

Analistler, ekonomide yavaşlamaya işaret eden verilerin Fed'in, "şahin" politikalarını daha net şekilde gözden geçirmesine neden olabileceğini aktararak, yarın Powell'ın açıklamalarındaki mesajların yıl sonuna kadar alınacak para politikası kararlarına ilişkin yol göstermesi açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Söz konusu gelişmelerle dün tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,19'a geriledi.

Öte yandan, piyasalarda yakından takip edilen çip üreticisi Nvidia'nın dün piyasalar kapandıktan sonra açıklanan şirket finansal sonuçları, New York borsasında vadeli işlemlerin güne güçlü yükselişle başlamasına neden oldu.

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia, bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği 13,51 milyar dolarlık gelirle piyasa beklentilerini geride bıraktı. Şirketin bu dönemde elde ettiği gelir, 11,22 milyar dolar olan piyasa beklentilerini geride bırakırken, Nvidia, üçüncü çeyreğe ilişkin gelir beklentisini 16 milyar dolar olarak açıkladı.

Emtia fiyatları tarafında karışık seyir öne çıkarken, Brent petrolün varil fiyatı, petrol arzının güçleneceğine ilişkin beklentilerle düşüş eğilimini üst üste üçüncü güne taşıyarak 82,8 dolara indi. Altının ons fiyatı ise Fed'in gelecek dönem politikalarına yönelik endişelerin azalmasıyla 1.920 doların üzerine çıktı.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,54, S&P 500 endeksi yüzde 1,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,59 artış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne yükselişle başladı.
kaynak:aa

1 Yorumlar

  1. ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta aylık 2 puan düşerek piyasa beklentilerinin altında kalırken, hizmet sektörü verisi 51 ile 6 ayın en düşük değerini aldı.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski